برگزاری کارگاه آموزشی بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد در دانشگاه فردوسی مشهد

کارگاه آموزشی بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد با حضور معاون مدیر برنامه، بودجه و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مدیران برنامه ‌و بودجه دانشگاه‌های مناطق 8، 9 و 10 کشور روز چهارشنبه مورخ 2 آبان ماه 97 به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید.

دکتر سعید کیوانفر معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع دانشگاه فردوسی مشهد در ابتدا ضمن خیر مقدم و خوش‌آمدگویی به میهمانان به خاطر حضورشان در دانشگاه فردوسی، نسبت به اهمیت نقش برنامه‌ریزی در پیشبرد اهداف دستگاه نکاتی را مطرح نمود. ایشان بیان داشتند که دانشگاه به عنوان یکی از بازوان اصلی توسعه در کشور بایستی دارای نهاد برنامه ریزی بوده و ضمن رصد وضعیت حال و آینده ی جامعه محلی، ملی و جهانی، نسبت به امر برنامه ریزی برای حرکت روبه رشد دانشگاه اقدام نماید. حوزه برنامه ریزی در دانشگاه تدارک ابزارهای اجرای این سیاست ها نظیر برنامه و بودجه اقدام نماید. پس از آن اجرای برنامه ها توسط معاونت آموزشی و پژوهشی به عنوان بازوان اصلی اجرای برنامه، به مورد اجرا در خواهد آمد.
در نهایت حوزه برنامه ریزی با رصد نمودن اجرای برنامه ها، به امر نظارت کلان در دانشگاه خواهد پرداخت. ایشان همچنین نسبت به تفاوت دو رویکرد "برنامه محور" در این مدل با رویکرد سنتی که در قالب "برنامه و بودجه" شناخته می شود نکاتی را خاطر نشان کردند.
ایشان در پایان عدم وجود چنین ساختاری را در وزارت عتف به عنوان یکی از مشکلات دانشگاه های پیشرویی نظیر دانشگاه فردوسی مشهد دانستند و تاکید کردند که نگاه سنتی وزارت علوم به مقوله اعتبار و تخصیص و عدم هماهنگی آن با امر برنامه ریزی در دانشگاه ها، باعث ناهماهنگی هایی در سطح دانشگاه ها شده است و اظهار امیدواری کردند که وزارت علوم نسبت به اصلاح  مدل و رویه موجود اقدام لازم به عمل آورد.

در ادامه جلسه سرکار خانم دکتر فریبا خالقی سروش معاون محترم مدیریت برنامه، بودجه و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به اهمیت و ضرورت بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد مطالبی را مطرح نمودند و بیان داشتند با توجه به محدودیتها و قوانین بالادستی رعایت این الگو در بودجه سال 98، از سوی سازمان برنامه و بودجه الزامی می‌باشد. ایشان افزودند استفاده از سامانه جامع آموزش عالی امکان پاسخگویی به اطلاعات مورد نیاز سازمان برنامه و بودجه را دارد و امید است با مشارکت دانشگاهها نسبت به توسعه سامانه مذکور در آینده اقدامات لازم انجام پذیرد. در ادامه دو نفر از کارشناسان محترم مدیریت برنامه، بودجه و تشکیلات وزارت، نسبت به رونمایی از سامانه مذکور مطالبی را ارائه نمودند و با پرسش و پاسخ حاضرین و رفع ابهامات، کارگاه به پایان رسید.
پس از نماز جماعت، انتخابات دبیران مناطق 8، 9 و 10 برگزار و جناب آقایان کشته‌گر، کیوانفر و طلوعیان به ترتیب به عنوان دبیران مناطق 8، 9 و 10 انتخاب گردیدند.

photo 2018-10-24 18-58-08

photo 2018-10-24 18-58-13